Jezioro Isąg

Dziś jeszcze w pracy ale myślami już w Pelniku :) Tymczasem kilka ciekawostek na temat naszego jeziora. Wiecie, ze nazywane bywa Jeziorem Żelaznym?

Powierzchnia:  417, 94 ha
Głębokość: maks. - 54,5 m; śr. - 14,2 m

Klasa czystości wody: W 1991 roku, na podstawie badań prowadzonych przez WIOŚ stwierdzono, że woda należy do III klasy czystości, a zbiornik zakwalifikowano do II kategorii podatności na degradację (Różański i wsp. 2002a).Kolejne badania, przeprowadzone w 2003 roku wykazały I/II kategorię podatności na degradację oraz III klasę czystości wód (Krajewski i wsp. 2004).

Dno: Piaszczysto - muliste, bardzo urozmaicone z licznymi głęboczkami sięgającymi kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu metrów. Roślinność zanurzona dobrze rozwinięta. Nymfeidy zasiedlają płytsze partie dna, głównie w zatokach (grążel, grzybienie, rdestnice).

Dorzecze: rzeka Pasłęka 

Brzegi: Linia brzegowa dobrze rozwinięta, brzegi przeważnie wysokie i strome, miejscami płaskie i podmokłe, w południowo-zachodniej części zalesione. Bezpośrednie otoczenie jeziora stanowią lasy, użytki zielone, zabudowania oraz nieużytki. Wokół brzegów szuwar występuje przerywanym, wąskim pasem. Są jednak miejsca (wokół wysp, przy półwyspach, w zatokach) gdzie jego szerokość przekracza 90 m. Dominuje trzcina i pałka.



Hobby: Wędkarstwo - według klasyfikacji rybackiej jezioro należy do typu sielawowego. W pogłowiu ryb dominują płacie, leszcze, okonie, szczupaki. W latach 70. jezioro było pod zarządem PGRyb Ostróda. Obecnie test to łowisko licencyjne, którego gospodarzem jest Gospodarstwo Rybackie w Ostródzie. Dopuszczone jest wędkowanie z łodzi i z brzegu.
Dodatkowe informacje: Do jeziora od strony południowej wpada rzeka Pasłęka (dopływ z jeziora Łęguty). Wyraźny półwysep Zukiel, położony jest w okolicy ujścia Pasłęki, na wschodzie.
Sumaryczna powierzchnia wysp wynosi około 5 ha. Z pośród trzech wysepek, największa zalesiona, znajduje się w południowej części zbiornika i ma powierzchnię 3,5 ha. Na północy znajduje się średnia wyspa, natomiast najmniejsza zlokalizowana jest w centralnej części jeziora (Grudniewski 1974).
Zlewnia całkowita wynosi 252 km2, natomiast bezpośrednia 350 ha (Krajewski i wsp. 2004).
Część jeziora objęta jest ochroną rezerwatową (rezerwat \"Ostoja Bobrów na rzece Pasłęce\").

Ciekawostka: Po niemiecku nazywane jest Eissing See (1926), Grosser Eissing See, Eissen (1595). Inne nazwy to Ising, Jesing, Jisęg (Leyding 1959).









Komentarze

  1. HEY!!!!!!!!!!!!!!
    Izo szkoda tylko,że ktoś tak bardzo nagłośnił ,iż ze wzgledu na sinice nie można się kąpać. Przypilnuj ,żeby na onecie to odwołali podobnie nasze gazetki
    POZDRAWIAM Mariusz Koszczuk

    OdpowiedzUsuń
  2. małe sprostowanie... :) Isąg ma 5 wysp. Największa przy Łęguckim Młynie, druga na przeciwko wsi, trzecia przy dawnej rybaczówce, i kolejne dwie bliżej Łukty.
    - Kasia

    OdpowiedzUsuń
  3. Panie Mariuszu, zakaz kąpieli zniesiono już w zeszłym tygodniu i wszyscy się kąpiemy :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ale na Onecie nie ogłoszono tak jak zakazu .I o to mi chodziło

    OdpowiedzUsuń
  5. Łódka, przyczepka podlodziowa i nad takie jezioro można pojechać w dowolnej chwili i korzystać z piękna okolicy. Myślę, że obecnie całkiem sporo osób posiada własne łódki i widać to w sezonie. Jezioro to też przede wszystkim cisza, spokój i spory relaks. Kto nie chciałby korzystać z tak cudownych aktywności.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jak jezioro to koniecznie łódź. Lubicie pływać? Koniecznie musicie sprawdzić, jak to jest. Jednak nie możecie zapomnieć o bezpieczeństwie. Na łódce najlepiej wybrać taką opcję, jak kamizelka na łódź . Łódki mają też różne rozmiary, więc dobierajcie wielkość do tego, w ile osób będziecie pływać.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty