Ostoja bobrów na rzece Pasłęce

Warto o rezerwacie wspomnieć. Szczególnie, że w Pelniku więcej teraz turystów jak mieszkańców ;) Rezerwat "Ostoja bobrów na rzece Pasłęce" został utworzony  na podstawie Zarządzenia MLiPD z dnia 1970.01.05 (MP Nr 2, poz.21). Rezerwat ten ma na celu całkowita ochronę bobrów. 



Lasy rezerwatu, pod względem przyrodniczo-leśnym położone są w I Krainie Bałtyckiej w Dzielnicy Elbląsko - Warmińskiej. Pod względem regionalizacji fizyczno-geograficznej, lasy omawianego rezerwatu leżą w zachodniej części Pojezierza Mazurskiego, w makroregionie Pobrzeża Warmińskiego, w mezoregionie Niziny Młynarskiej. Dominującym tworem geologicznym są gliny ciężkie i iły zastoiskowe. Wzdłuż rezerwatu płynie rzeka Pasłęka, koryto której znajduje się w głębokim jarze, posiadającym w niektórych miejscach bardzo wysokie i strome zbocza. Teren rezerwatu jest pagórkowaty, jedynie w części środkowej oraz w niewielkich obniżeniach przy rzece - falisty lub równinny. Obszar rezerwatu położony jest na lewym brzegu rzeki Pasłęki, która zasilana jest w głównej mierze przez liczne rowy i strumienie. Gleby występujące, to głównie gliny zwałowe o składzie mechanicznym glin ciężkich i średnich, rzadko przetykanych żwirem i piaskiem. Typem gleby jest typ gleby brunatnej oraz w części bielicowe torfiaste. 





Najważniejsze gatunki lasotwórcze występujące w rezerwacie to dąb - 23% powierzchni leśnej, brzoza - 21%, świerk - 19%, sosna - 16%, olsza - 9%, lipa - 5%, buk - 4%, grab - 2%, olsza szara - 1%. Przeciętna zasobność wynosi 195 m3/ha. Przeważają drzewostany III - V klasy wieku o jednopiętrowej budowie. W podszycie drzewostanów leśnych występuje kruszyna, leszczyna, bez czarny, lipa, świerk, grab, jarzębina, trzmielina. Pokrywa runa jest zadarniona lub porośnięta takimi roślinami, jak: śmiałek, malina, gwiazdnica, pokrzywa, niecierpek, szczawik, narecznica, gajownik.

Ze względu na bogate siedlisko i urozmaicony skład gatunkowy drzewostanów wraz z bogatym podszyciem krzewów jagodowych i bliskości wody w rzece zasobnej w ryby, występuje bogactwo fauny, gdzie dominującym gatunkiem jest bóbr, który występuje w środowisku wodnym i bagiennym oraz w najbliższej okolicy. 



Bobry budują domki zwane żeremiami, żywią się roślinnością wodną oraz miękką drzewiastą, taką jak: wierzba, osika, topola i innymi gatunkami drzew leśnych.

Rezerwat stanowi dużą atrakcję turystyczno-wypoczynkową ze względu na ukształtowanie terenu, przez który przepływa rzeka Pasłęka. Jest bardzo atrakcyjnym terenem wędkarskim.

Komentarze

  1. Po co wypisujesz te historie o atrakcyjnych terenach turystycznych i wędkarskich w okolicach Pelnika, skoro to nie jest prawdą?
    Próba ściągnięcia do prowadzonego przez Ciebie pensjonatu gości powinna być poparta rzetelną informacją, a to co piszesz jest nie fair.
    Cała rzeka Pasłęka jest jednym, wielkim rezerwatem przyrody, do którego wstęp mają tylko posiadacze imiennego zezwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody. To po pierwsze.
    Po drugie - Pasłęka atrakcyjna dla wędkarzy - nie na tym odcinku. Cała ta część rzeki jest we władaniu klubu Passaria i nikomu, kto nie jest jego członkiem nie wolno tam łowić ryb.
    Więc nie rób ludziom wody z mózgu, bo nie mogą zbyt wiele skorzystać z dobrodziejstw o których piszesz.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bobry potrafią być agresywne, trzeba uważać jak znajdziecie te zwierze w pobliżu
    https://migostalboats.com

    OdpowiedzUsuń
  3. 54 yr old Software Engineer I Margit Brosh, hailing from Thornbury enjoys watching movies like "Charlie, the Lonesome Cougar" and Woodworking. Took a trip to Cidade Velha and drives a Ferrari 250 GT Series I Cabriolet. strony internetowe

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty